High School Region Tournament Scores - Hawaii News Now - KGMB and KHNL

High School Region Tournament Scores

Posted: Updated:
ALBANY, GA (WALB) -

High School Basketball Region Tournaments

                       1-AAAAAA

     Monday at Valdosta
Coffee  61  Camden Co. 50  girls
Camden Co. 47  Colquitt Co. 46  boys

     Tuesday at Valdosta
Colquitt Co. 58 Lowndes 39   girls
Coffee 77  Lowndes   69  boys
Coffee  50   Brunswick 43  girls
Brunswick  70  Camden Co.   53  boys

    Thursday at Valdosta
Tift Co. 57   Coffee 52    girls
Brunswick  48   Valdosta   44    boys
Valdosta   73   Colquitt Co   49  girls
Tift Co.   79   Coffee    50    boys

              Friday at Valdosta
Boys Region Championship       Tift Co. 88  Brunswick 72
Girls Region ChampionshipGirls  Tift Co. 57  Valdosta 50
3rd place  Colquitt Co.   47  Coffee 46
Boys  3rd place  Valdosta 59  Coffee  51
  
                1-AAAAA

          Tuesday at Thomas Co. Central
Thomas Co. Central  45   Harris Co.   41   girls

          Tuesday at Lee County
Lee Co.  54  Bainbridge   51      girls
Thomas Co. Central  58   Lee Co.    45

          Wednesday at Bainbridge
Bainbridge 74   Harris Co.  49  boys

          Friday at Bainbridge
Thomas Co. Central 69   Northside Columbus  56 girls
Bainbridge 69  Hardaway  59  boys
Hardaway   56      Lee Co.   41 
Northside Columbus 65   Thomas Co. Central  53  boys

         Saturday at Bainbridge
3:00pm Girls 3rd place Lee Co. wins
Boys 3rd place Thomas Co. Central wins
6:00pm  Girls region championship   Hardaway 54 vs Thomas Co. Central 45
7:30pm  Boys region championship  Northside Columbus  60 vs Bainbridge 58  

                    1-AAAA

          Monday at Dougherty
Cairo 62    Albany  42     girls
Worth Co. 51  Americus-Sumter 49  boys
Westover  53   Worth Co.    32   girls
Dougherty 51   Cairo        45         boys

         Tuesday at Crisp Co.
Americus-Sumter 60   Westover   38girls
Albany 59   Dougherty  44  boys
Cairo  43  Crisp Co. 39  girls
Crisp Co.  61   Worth Co.  38  boys

         Thursday at Monroe
Dougherty 45   Cairo  38   girls
Westover   95   Crisp Co.   58   boys
Monroe   71   Americus-Sumter  58   girls
Monroe   65   Albany   58         boys

         Friday at Monroe
Boys Region Championship  Westover 67  Monroe 65
Girls Region Championship    Monroe 60   Dougherty 51
Boys 3rd Place game            Crisp Co. 57  Albany  46
Girls 3rd place game            Americus-Sumter 41  Cairo 34
  

                       1-AA

         Monday at Brooks Co.
Berrien  54       Fitzgerald 34   girls
Brooks Co. 52   Berrien  45     boys

         Tuesday at Early Co.
Cook 48  Brooks Co. 42   girls
Cook 36  Fitzgerald   35    boys
Early Co. 64   Berrien  59  girls
Early Co.  65   Brooks Co.   64  boys

        Thursday at Pelham
Thomasville  67   Early Co.   46  girls
Early Co.   64   Thomasville   60   boys
Pelham 54   Cook   45   girls
Pelham 58    Cook   37   boys

            Friday at Pelham
Boys Region Championship         Pelham 52  Early Co.  39
Girls Region Championship         Thomasville 33  Pelham  30  OT
Boys 3rd Place Game                  Thomasville 48  Cook  40
Girls 3rd Place Game                   Early Co. 53    Cook  29
            
                           1-A

              Monday at Miller Co.
Baker Co. 58       Webster Co.  30  girls
Quitman Co. 44   Webster Co. 33  boys
Miller Co. 73        Stewart Co.  28  girls
Miller Co. 80        Baker Co.  32      boys

              Tuesday at Mitchell Co.
Terrell Co.  44  Stewart Co. 42   boys
Randolph-Clay 62  Calhoun Co.  57 boys
Seminole Co. 72    Miller Co.  57   boys
Mitchell Co.  75  Quitman Co.   49    boys

              Wednesday at Randolph-Clay
Seminole Co. 73   Quitman Co.   38   girls
Calhoun Co.   53   Terrell Co. 50   girls
Mitchell Co. 75  Miller Co.   36  girls
Randolph-Clay  69   Baker Co.   26   girls

              Friday at Randolph-Clay
Mitchell Co. 56   Calhoun Co.  39 girls
Seminole Co.  70  Randolph-Clay   65 boys
Randolph-Clay  59   Seminole Co.  48 girls
Mitchell Co.   48    Terrell  Co.  42    boys

            Saturday at Randolph-Clay
4:00pm   Girls 3rd place game Calhoun Co. vs Seminole Co.
5:30pm   Boys 3rd place game  Randolph-Clay vs Terrell Co.
7:00pm   Girls region championship Randolph-Clay 73 vs Mitchell Co. 47
8:30pm   Boys region championship  Mitchell Co. 67 vs Seminole Co.  74

 

                         GISA 3-AAA

             Tuesday at Southland
Calvary Christian 42  Southland 23   girls
Tiftarea  42  Southland      30  boys

             Friday at Darton State College
Tiftarea 38  Brookwood  32 girls
Calvary Christian  49  Brookwood   46  boys
Deerfield-Windsor 43   Calvary Christian  30  girls
Deerfield-Windsor 77    Tiftarea   38 boys

             Saturday at Darton State College
2:00pm   Girls 3rd place game  Brookwood vs Calvary Christian
3:30pm   Boys 3rd place game   Brookwood vs Tiftarea
5:00pm   Girls region championship  Deerfield-Windsor 32 vs Tiftarea 29
6:30pm   Boys region championship  Deerfield-Windsor  65 vs Calvary Christian  44

 
                      GISA 3-AA

         Tuesday at Southwest Georgia Academy
Southwest Georgia 42 Valwood   23  girls
Southwest Georgia 45  Westwood   32  boys

         Thursday at Southwest Georgia Academy
Terrell Academy 57  Sherwood Christian  25    girls
Terrell Academy 60  Sherwood Christian  55  boys
Westwood 76          Southwest Georgia 26  girls
Valwood   45            Southwest Georgia 44  boys  OT

        Friday at Southwest Georgia Academy
Boys Region Championship  Valwood  59  Terrell Academy 34
Girls Region Championship   Westwood 70  Terrell Academy 36
Boys 3rd Place Game           Southwest Georgia 65     Sherwood Christian 58
Girls 3rd  Place Game           Southwest Georgia 56    Sherwood Christian 32
                        GISA 3-A

       Tuesday at Georgia Christian School
Highland Christian 32   Grace Christian 28 girls
Crisp Academy 49        Highland Christian 41  boys
Fullington 48                Randolph-Southern 44  girls
Grace Christian 56       Randolph-Southern 36  boys

             Thursday at Georgia Christian School
Fullington 43  Georgia Christian 35  girls
Fullington 57  Grace Christian  43     boys
Crisp Academy 53     Highland Christian  25   girls
Georgia Christian  37   Crisp Academy    30    boys

           Friday at Georgia Christian School
Boys Region Championship       Georgia Christian 58  Fullington 37
Girls Region Championship        Crisp Academy 49      Fullington 15
Boys 3rd Place Game                 Grace Christian 57     Crisp Academy 52
Girls 3rd Place Game                  Georgia Christian 42  Highland Christian 29

 

  

Copyright 2013 WALB.  All rights reserved.